TributumOdszkodowania

Wszystko o finansach

Finanse

Pożyczka jak księgować

Korzystanie z pożyczek jest naturalne dla wielu przedsiębiorstw. Pozwala im się rozwijać i jest praktyczne. Pożyczka pozwala przedsiębiorstwu na spokojne, poprawne działanie, inwestycje, rozwój. Fakt wzięcia pożyczki musi być potwierdzony w księgach rachunkowych firmy.

Księgowanie pożyczek w firmie

Ewidencjonowanie pożyczek w firmie powinno spełniać przede wszystkim jedną rolę: pozwalać na szybkie uzyskanie informacji dotyczących aktualnego zadłużenia, o wysokości rat, o terminach. W tym o terminach które zbliżają się ku końcowi. Księgowanie pożyczek poprawnie i skrupulatnie ma także związek z podatkami, koniecznością ich uiszczania oraz wysokością.

W księgach oraz w bilansie księgowym wskazana jest rubryka o zobowiązaniach długoterminowych. Wskazuje się w niej przede wszystkim pożyczki, które muszą zostać spłacone do 12 miesięcy, od dnia bilansu. Istnieją dwie pozycje bilansu na zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe, bo takie dwa rodzaje mogą mieć miejsce. Jednocześnie w ewidencji księgowej nie jest konieczne wskazanie na co dokładnie pożyczki zostały przeznaczone, chyba że przepis stanowi inaczej. W dodatkowej rubryce o informacjach i objaśnieniach wykazuje się grupy zobowiązań w tym właśnie pożyczki.

Ujmowanie zobowiązań w księdze rachunkowej

Pożyczki, które są zaciągane, a następnie wykorzystywane przez firmę bądź inną placówkę muszą być wykazane w księgach. Co więcej powinny być wykazane w kwocie zadłużenia, czyli w wartości nominalnej. Zawsze trzeba mieć również na uwadze, że na dzień bilansowy i nie rzadziej, niż na ten dzień zobowiązania pożyczkowe są wyceniane w kwocie do zapłaty. Oznacza to, że wycenia się je wraz z odsetkami. Przynajmniej na dzień bilansowy. Dzięki temu nie zakłamuje to obrazu zobowiązania ani nie daje mniejszej sumy zobowiązań, niż jest to w rzeczywistości. Odsetki, które są częstym elementem umowy moją zwiększać aktualną wartość zobowiązania pożyczkowego. Dzieje się tak, jeśli odsetki nie są automatycznie potrącane z konta bankowego przedsiębiorstwa.