TributumOdszkodowania

Wszystko o finansach

Finanse

Kiedy przedawnia się pożyczka bankowa

Nie tylko pożyczki zaciągane w firmach pożyczkowych ulegają przedawnieniu. Okres przedawnienia posiadają również pożyczki bankowe, cieszące się większym prestiżem, niż inne.

Zasady przedawnienia pożyczki bankowej

Zazwyczaj przedawnienie pożyczki bankowej następuje po 3 latach. Wiąże się to z artykułem 118 Kodeksu cywilnego. Istotny jest fakt udzielenia pożyczki w związku z profilem prowadzonej przez siebie działalności. Nie jest to wcale tak długi okres, bowiem dla pożyczek prywatnych okres przedawnienia wynosi nawet 6-10 lat.

Pożyczka bankowa i przedawnienie

Już w trakcie podpisywania umowy pożyczki z bankiem pożyczkobiorca zgadza się na spłacanie pożyczki w terminie. Zazwyczaj w ratach o ściśle wyznaczonym terminie spłaty, tak jak ścisły jest termin spłacenia całej pożyczki. Niestety już w trakcie spłacania zdarza się, że pożyczkobiorca popada w kłopoty finansowe, nie uiszcza rat i czeka na moment przedawnienia. Oczekiwanie może być zwodnicze, ponieważ przedawnienie to nie kwestia chwili. W przypadku pożyczki bankowej to 3 lata i to nie od daty zawarcia umowy.

Przedawnienie, kiedy ma miejsce?

Przedawnieniu po 3 latach ulegają również pożyczki bankowe wzięte żonine. Przedawnienie liczy się od chwili, kiedy dłużnik przekracza termin spłaty zaznaczony w umowie. Jeżeli w dniu, w którym powinien nie uiści ostatniej raty bądź całej kwoty jest to czas od którego będą liczone 3 lata. Jednocześnie od dnia następnego po ostatecznej dacie spłaty pożyczkodawca ma prawo doliczać sobie odsetki ustawowe. Gdy mowa o pożyczkach na raty przedawnienie jest liczone od daty wymagalności kolejnych rat. W takiej sytuacji do przedawnienia dochodzi, kiedy mijają 3 lata od daty, kiedy powinna była zostać spłacona ostatnia rata.

Przerwanie biegu przedawnienia

Licząc na przedawnienie lepiej nie być przesadnie pewnym siebie, ponieważ kodeks cywilny dopuszcza sytuacje, w których jego bieg może zostać przerwany. Jest to możliwe gdy: rozpoczną się mediacje stron umowy pożyczki, dochodzi do uznania przez dłużnika jego długu oraz gdy pożyczkodawca wejdzie na drogę sądową, chcąc odzyskać przysługującą mu należność.