TributumOdszkodowania

Wszystko o finansach

Finanse

Czy pożyczka jest dochodem?

Pożyczka to dodatkowe źródło pieniędzy. Najczęściej ma wesprzeć domowy budżet, choć bywa różnie pożytkowana. Z uwagi na fakt, że pożyczka to pieniądze, powstaje pytanie czy jest dochodem.

Pożyczka a dochód

Kwestia ta jest szczególnie istotna dla osób, które pobierają różnego rodzaju świadczenia, np. zasiłki, stypendia. W przypadku, gdy pożyczka zawyży ich dowód może się okazać że dotąd przyznawane świadczenie im nie przysługuje. Sytuacja wygląda tak, że kwoty pożyczane od firmy albo innej osoby nie są uwzględniane jako źródło dochodu dla podatnika. Nie ma tu znaczenia czy była to pożyczka otrzymana prywatnie czy jako przedsiębiorca. Jej otrzymanie w nie jest równoznaczne z dochodem ani tzw. przysporzeniem. Takie będzie miało miejsce dopiero, kiedy kwota pożyczki zostanie umorzona albo w przypadku osób, które są ze sobą powiązane. Warto tu wiedzieć, że pożyczkodawca, który udziela prywatnie pożyczki musi wziąć pod uwagę, że odsetki od tej pożyczki są przychodem opodatkowanym. Opodatkowanym na poziomie 19%.

Jednocześnie istotne jest, że opodatkowaniu podlegają tylko odsetki, tj. przychód z odsetek. Podatek jest w takiej sytuacji płacony ryczałtowo.

Kiedy podatek od pożyczki?

Składając deklaracje podatkowe lub wnioski niezbędne jest podanie, że posiada się aktualnie wzięta pożyczkę. Wpływa ona bowiem na stan posiadania. Może być także opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który zobowiązany jest opłacić pożyczkodawca, podatkiem PIT, gdy pojawiają się podstawy, żeby rozliczyć przychód w związku z pożyczką.

Istnieją różne sytuacje brania i dawania pożyczek. Gdy pożyczka prywatna jest udzielana firmie, w takiej sytuacji firma ma obowiązek zostać podatnikiem i zapłacić odpowiednią kwotę. Są do tego specjalne formularze PIT, ułatwiające rozliczenie. Jeżeli jednak pożyczka byłą udzielona między osobami fizycznymi, wówczas każda ze stron, jako osoba fizyczna rozlicza się samodzielnie. Stanowi to podatek zryczałtowany, więc warto wiedzieć, że nie trzeba go wpisywać w deklaracji rocznej, jeśli płatnik nie pobrał go.